Czasem dylematy związane z zakupem technologii sprzedaży kończą się na wyborze urządzenia fiskalnego – okazuje się ono bowiem wystarczające do sprawnego przeprowadzania transakcji. Jednak we współczesnych przedsiębiorstwach coraz częściej konieczne staje się użycie dodatkowych narzędzi, które pozwolą wykonać konkretne zadania lub w dużym stopniu je uprościć. Do tego typu rozwiązań należą m.in. skanery kodów kreskowych, które w istocie potrafią być dość zróżnicowane.
Przewodowe czy bezprzewodowe?
W dzisiejszych czasach urządzenia mobilne nie są już niczym nadzwyczajnym. Ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że tego typu rozwiązania skutecznie sprawdzają się w technologiach sprzedaży, nawet tych peryferyjnych. Oczywiście, wciąż funkcjonują stacjonarne skanery kodów kreskowych, wręcz zabudowane, albo obsługiwane ręcznie, jednak komunikujące się z urządzeniem fiskalnym za sprawą łączącego je przewodu. Niemniej, na rynku znajdziemy też modele bezprzewodowe, korzystające np. z opcji typu Bluetooth. Dzięki temu, w granicach konkretnego zasięgu sygnału, czytnik może nam towarzyszyć i być wykorzystywany bez żadnych ograniczeń, jakie nakładałaby długość kabla. Jeśli uważamy, że zadania stojące przed nami w przedsiębiorstwie mogą wymagać zwiększonego komfortu pracy, warto rozważyć zakup czytnika wyposażonego w tego typu rozwiązania. Dla lepszego rozeznania w różnicach poszczególnych modeli, sprawdź, czym zeskanujesz kody kreskowe.
Różne działalności, różne konstrukcje, różne zasady funkcjonowania
Co ciekawe, skanery potrafią mieć odmienne konstrukcje i gabaryty: od prostych i niewielkich po te zdecydowanie większe i bardziej złożone. Te pierwsze znajdziemy np. w niedużych punktach handlowych lub usługowych. Z kolei te drugie, które nierzadko współtworzą boksy kasowe, charakteryzują stanowiska sprzedaży w hipermarketach. W pierwszym przypadku możemy mówić o skanerze umieszczonym na podstawce, który automatycznie pozyskuje dane ze zbliżonych kodów kreskowych – lub obsłudze manualnej, gdzie odczyt następuje dopiero w momencie wciśnięcia konkretnego klawisza. Jeśli chodzi o drugą sytuację, są to jednak urządzenia wyłącznie do pracy stacjonarnej, a przy tym sprawnej obsługi dużej ilości towarów.
Skanery kodów kreskowych i sposoby sygnalizacji odczytu
Są różne czynniki decydujące o komforcie użytkowania tego typu urządzeń. Poza oczywistymi tu parametrami użytkowymi, jak prędkość pozyskiwania danych, precyzja skanowania i rodzaje obsługiwanych kodów, należy też wspomnieć o różnych wariantach sygnalizacji. Czytniki kodów kreskowych mogą komunikować prawidłowe zeskanowanie kodu na kilka sposobów: świetlny, dźwiękowy i za pomocą wibracji. Oprócz tego, istnieje też nowoczesna opcja o nazwie Green Spot, polegająca na emitowaniu zielonego światła bezpośrednio na odczytywanej powierzchni, która dodatkowo wizualnie informuje o skutecznym pozyskaniu danych.
26 marca, 2017
czy każdy taki skaner jak ten przedstawiony na grafikach ma 2 tryby działania – ręczny i automatyczny?
pozdrawiam