Pierwsza drukarka z e-paragonami – co już wiadomo o Posnet Thermal XL2 Online S?

Drukarka fiskalna online z funkcją e-paragonów

Pod koniec kwietnia br. Posnet poinformował o tym, że Główny Urząd Miar wydał pozytywną decyzję w sprawie nowej drukarki fiskalnej wspomnianego producenta. W tym przypadku mowa o modelu Thermal XL2 Online S, który, jako pierwsze urządzenie tego typu, ma zaoferować funkcję wystawiania paragonów wyłącznie w formie elektronicznej (z pominięciem wydruku dokumentu). Co jeszcze wiadomo o nowej drukarce fiskalnej od Posnet?

Paragon elektroniczny z drukarki fiskalnej online

W teorii paragony fiskalne wyłącznie w formie elektronicznej, czyli z pominięciem wydruku dowodu sprzedaży, można wydawać już od września 2021. Wówczas bowiem weszło w życie rozporządzenie techniczne, które dopuściło taki sposób realizowania dokumentów za pomocą urządzeń rejestrujących typu online (oraz za pomocą kas mających postać oprogramowania). Musiało jednak minąć trochę czasu, zanim pojawiła się pierwsza zapowiedź modelu z taką funkcjonalnością. Wprowadzenie opcji zrealizowania paragonu wyłącznie w formie elektronicznej wymaga bowiem nie tylko zmodernizowania danego urządzenia, ale także jego rehomologowania, czyli uzyskania ponownej decyzji z Głównego Urzędu Miar. A zwłaszcza ta ostatnia kwestia bywa czasochłonna…

W każdym razie, teraz można już oficjalnie napisać, że Posnet Thermal XL2 Online S to pierwsza drukarka fiskalna, która umożliwia wystawienie e-paragonu. I warto raz jeszcze podkreślić, że urządzenie zapewnia równoczesne pominięcie wydruku takiego dokumentu. Wszystko musi, rzecz jasna, odbywać się za zgodą klienta i w sposób z nim ustalony. Tego wymagają obowiązujące w Polsce przepisy fiskalne. Jeżeli bowiem nabywca odmówi przyjęcia paragonu w formie elektronicznej, trzeba mu wydać papierowy dowód sprzedaży z urządzenia.

Parametry jak w „podstawowym” modelu Thermal XL2 Online

Czego jeszcze można spodziewać się po drukarce fiskalnej Posnet Thermal XL2 Online S? W tym przypadku mamy do czynienia z kolejną wersją doskonale znanego i cenionego urządzenia. Model z dopiskiem „S” zaoferuje więc parametry znane ze specyfikacji „podstawowej” drukarki fiskalnej Thermal XL2 Online. Przedsiębiorca korzystający z nowego urządzenia będzie mógł liczyć np. na obsługę 250 000 pozycji towarowych, płynną współpracę drukarki z komputerem i oprogramowaniem sprzedażowym oraz błyskawiczne wystawianie różnych dokumentów (choć niekoniecznie paragonów, skoro można je realizować w formie elektronicznej 😉).

Ponadto, Posnet Thermal XL2 Online S będzie można dopasować do potrzeb firmy pod względem sposobu współpracy z Centralnym Repozytorium Kas. Standardowo taka łączność odbywa się przez Ethernet (po podpięciu do sieci LAN), zaś opcjonalnie – przez dodatkowy moduł komunikacyjny Wi-Fi (po skonfigurowaniu połączenia z siecią bezprzewodową).

1 Comment

  1. malk0
    2 czerwca, 2022

    nareeeeszcie coś się ruszyło w tej sprawie. było tyle zapewnień, nowinek, szumu, a miałem wrażenie, że wręcz temat umarł…ciekawe jednak, czy rozwiązania technologiczne wokół e-paragonów pójdą za ciosem, czy znow dostaną zadyszki…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *