Wystawienie i udostępnienie e-paragonu fiskalnego – co trzeba o tym wiedzieć?

E-paragony fiskalne - jak je wydawać?

Od jakiegoś czasu obowiązuje już Rozporządzenie Ministra Finansów z 21 kwietnia 2020 roku, zmieniające Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Jak widzicie, nazwa tego aktu prawnego nie mówi zbyt wiele. Ale okazuje się, że zdecydowanie warto kojarzyć wspomniane przepisy, gdyż to jedna z najważniejszych zmian w ostatnich latach. Akurat to Rozporządzenie Ministra Finansów wprowadziło w końcu możliwość wystawiania i udostępniania e-paragonów fiskalnych. Co warto wiedzieć o tych regulacjach i zasadach, które ustanowiły?

E-paragon tylko przy użyciu urządzeń fiskalnych online

Najważniejszą informacją z punktu widzenia przedsiębiorcy jest zapewne to, że e-paragony fiskalne można wystawiać wyłącznie przy zastosowaniu konkretnego rodzaju kas i drukarek rejestrujących. Tak zakłada wspomniane we wstępie Rozporządzenie Ministra Finansów z 21 kwietnia 2020 roku. Cyfrowa forma dowodu sprzedaży dotyczy więc wyłącznie kas i drukarek fiskalnych, które łączą się z Centralnym Repozytorium Kas (systemem nadzorowanym przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej). W rezultacie, posiadacze urządzeń starego typu – czyli takich z kopią elektroniczną lub papierową – nie będą mogli zrealizować paragonu elektronicznego.

E-paragon tylko za zgodą nabywcy i w sposób z nim ustalony

Kolejną zasadą, którą wprowadza przywoływane już wcześniej Rozporządzenie MF z 21 kwietnia 2020 roku, jest konieczność uzgodnienia z nabywcą sposobu wystawienia i udostępnienia e-paragonu fiskalnego. W praktyce chodzi tu po prostu o to, że klient korzystający z usług danej firmy musi mieć możliwość odebrania i późniejszego przechowania cyfrowego dowodu sprzedaży. W rezultacie, nabywca ma po prostu prawo zrezygnować z takiej formy wydania paragonu fiskalnego (nie trzeba wtedy podawać przyczyny). Bo np. woli otrzymać i przechowywać tradycyjny, papierowy wydruk z kasy lub drukarki rejestrującej. Albo nie korzysta z technologii, która pozwoli na odebranie elektronicznego dokumentu z urządzenia fiskalnego online.

Co z papierowym paragonem fiskalnym?

Nowe przepisy fiskalne dotyczące m.in. e-paragonów nie zakładają, rzecz jasna, całkowitego odejścia od papierowych wydruków z kas rejestrujących. Takie dowody sprzedaży nadal będą obecne w naszym porządku prawnym i po prostu w życiu codziennym. Ustawodawcy zależało jednak na tym, aby już teraz (a może „dopiero teraz”?) umożliwić przedsiębiorcom udostępnianie także elektronicznych paragonów fiskalnych. Ma to oczywiście związek z epidemią i faktem, że papierowe dokumenty mogą przyczyniać się do roznoszenia koronawirusa.

Podkreślmy jednak raz jeszcze – na razie nie ma mowy o wycofaniu z użytku drukowanych paragonów! Wynika to m.in. z tego, że obecnie bardzo wielu przedsiębiorców korzysta jeszcze z urządzeń fiskalnych, które nie zapewniają emitowania cyfrowych dowodów sprzedaży (modeli z kopią papierową lub elektroniczną). Poza tym, nie każdy konsument będzie miał jak odebrać e-paragon fiskalny. W szczególności dotyczy to najstarszych osób w naszym społeczeństwie.

1 Comment

  1. LiLa
    8 lipca, 2020

    czekałam na informacje na ten temat 🙂 bo swego czasu miałam wrażenie, że słuch po e-paragonach zaginął 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *