System sprzedaży można stworzyć w oparciu o różne urządzenia rejestrujące – mniejsze lub większe, z wyższymi bądź niższymi parametrami. Niemniej, w przypadku naprawdę rozbudowanych rozwiązań technologicznych dla firm, niezbędne może się okazać wdrożenie kasy z wieloma funkcjonalnościami. Na szczęście w dzisiejszych czasach na rynku nie brakuje modeli tego typu. Pytanie jednak, czym konkretnie powinno się wyróżniać urządzenie przeznaczone do pracy w takim systemie?
Pojemność bazy towarowej
Już na początku warto wyjaśnić, co rozumiemy przez określenie „rozbudowany system sprzedaży”. Naszym zdaniem, wyznaczników takiego rozwiązania jest kilka. A do grona takich cech na pewno zalicza się duża liczba produktów bądź usług, które znajdują się w asortymencie przedsiębiorstwa. Co za tym idzie, kasa przeznaczona do pracy w takim systemie powinna umożliwiać zaprogramowanie wszystkich pozycji towarowych. A najlepiej, jeśli baza PLU takiego urządzenia pomieści kilkadziesiąt tysięcy produktów lub usług. Ponadto, warto zwrócić uwagę na liczbę definiowalnych grup towarowych. Ich obecność pozwoli na wygodniejsze i skuteczniejsze zarządzanie szerokim asortymentem.
Liczba i rodzaj interfejsów komunikacyjnych
Obecność w firmie wielu urządzeń elektronicznych, które służą do obsługiwania klientów, to kolejny wyznacznik rozbudowanego systemu sprzedaży. Oprócz kasy rejestrującej, w rozwiązaniu tego typu znajdują się często: waga elektroniczna, terminal płatniczy, skaner kodów kreskowych, szuflada na pieniądze czy terminal komputerowy. Jak widać, możliwość zaaranżowania systemu jest wiele i wszystko zależy tutaj od tego, czego potrzebuje konkretna działalność gospodarcza.
Jakie cechy kasy fiskalnej będą decydował o tym, że dany model zagwarantuje płynną wymianę danych z urządzeniami peryferyjnymi? Odpowiedź jest prosta – interfejsy komunikacyjne. A zasada w tym przypadku jest jedna: im więcej różnorodnych portów i modułów kasa posiada, tym lepiej. Dzięki temu możliwy będzie bowiem wybór odpowiednich interfejsów, które posłużą do współpracy wewnątrz systemu sprzedaży.
System zarządzania kasjerami
Praktyka pokazuje, że rozbudowane rozwiązanie systemowe jest zazwyczaj obsługiwane przez co najmniej kilku pracowników. Kasjerzy, bo oczywiście o nich mowa, korzystają często z tego samego urządzenia rejestrującego. Równocześnie jednak, nie w każdym przypadku zaleca się, aby każdy z członków personelu miał dostęp do tych samych funkcji kasy fiskalnej, co właściciel firmy. Dlatego w rozbudowanym systemie sprawdzi się urządzenie, które umożliwi zdefiniowanie uprawnień poszczególnym kasjerom. Ponadto, funkcja ta pozwoli na skuteczne rozliczanie pracy konkretnych pracowników.
30 maja, 2017
jako osoba, która prowadzi działalność i zarządza pracą kilkuosobowej grupy sprzedawców, rzeczywiście cenię sobie opcje konffiguracji uprawnień poszczególnych użytkowników kasy. dzięki temu wiem, jakie zadania każdy z nich ma/może realizować oraz jak się wywiązuje z obowiązków. to bardzo też ułatwia zarządzanie firmą jako takim. pozdrawiam