Kolektor danych – co to za urządzenie dla firmy?

Kolektor danych - co to takiego?

Trudno chyba w jednym zdaniu opisać, czym tak naprawdę jest kolektor danych. Być może kiedyś, w czasach, gdy takie urządzenie służyło głównie do pozyskiwania i gromadzenia informacji, było to możliwe. Produkowane współcześnie kolektory danych są już jednak w większości w pełni skomputeryzowanymi technologiami auto id, z których korzysta się jak ze smartfonów. A przy tym nadal pozostają urządzeniami przystosowanymi do wykonywania obowiązków w różnych działalnościach gospodarczych.

Gdzie sprawdzają się takie technologie auto id?

Kolektory danych mogą kojarzyć nawet osoby, które nigdy nie korzystały z takich urządzeń. Wspomniane technologie auto id są często używane np. przez kurierów, jak również stosuje się je w wielkopowierzchniowych sklepach, m.in. przy przyjmowaniu i rozładowywaniu dostaw. Ponadto, terminale przenośne, bo tak też określa się omawiane przez nas urządzenia auto id, stosuje się z powodzeniem w halach magazynowych, hurtowniach czy nawet w zakładach przemysłowych i działalnościach zajmujących się przetwórstwem. Innymi słowy, kolektory danych są niezwykle uniwersalnym rozwiązaniem technologicznym dla firmy. W każdym przedsiębiorstwie, w którym zostaną wdrożone, zapewnią automatyzację codziennej pracy.

Co ma znaczenie przy korzystaniu z kolektorów danych?

Nawet najbardziej zaawansowane technicznie kolektory danych służą przede wszystkim do pozyskiwania informacji z różnych źródeł. Dlatego też istotną cechą omawianego urządzenia jest m.in. sposób odczytywania kodów kreskowych czy możliwość wykonywania zdjęć i nagrywania filmów (sporządzania takiej „dokumentacji” na potrzeby firmy). Na tym jednak nie koniec. Współcześnie już praktycznie każdy kolektor pozwala na przetwarzanie danych. Ważne są więc podzespoły konkretnego modelu, a także jego system operacyjny i związany z tym dostęp do różnych aplikacji na urządzenia mobilne.

Ponadto, terminal przenośny będzie musiał w jakiś sposób współpracować z innymi elementami rozwiązania systemowego dla firmy. Dane zgromadzone i ewentualnie też przetworzone przy użyciu kolektora są później często przesyłane do oprogramowania zainstalowanego na komputerze wykorzystywanym w przedsiębiorstwie, np. do programu sprzedażowo-magazynowego. Przy codziennym stosowaniu terminala mobilnego znaczenie ma więc również obsługa odpowiednich interfejsów komunikacyjnych.

Terminal mobilny, który jest odporny na uszkodzenia

Na koniec zostawiliśmy jedną z cech charakterystycznych kolektorów danych, które są obecnie dostępne na polskim rynku. Mowa oczywiście o wytrzymałości takich urządzeń przenośnych na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Spora grupa modeli z tej kategorii auto id zapewnia np. odporność na wielokrotne upadki z dużej wysokości – 1,8 czy 2 metrów. Ponadto, kolektory danych zazwyczaj są przystosowane do eksploatacji w trudnych warunkach. Świadczą o tym wysokie normy szczelności IP, którymi mogą pochwalić się terminale oferowane przez producentów i dystrybutorów technologii auto id.

1 Comment

  1. Lukari
    19 czerwca, 2021

    korzystam z kolektora, też marki Newland, i powiem tak: kiedyś wydawało mi się, że to zbytek, niepotrzebne mi urządzenie. dziś nie wiem, jak kiedyś mogłem sobie bez niego radzić. Świetna sprawa, niezwykle funkcjonalna, wygodna, przyspieszająca pracę

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *