Co dziś wiadomo o funkcjonalności kas fiskalnych online?

Funkcjonalność kas fiskalnych online

Zgodnie z dotychczasowymi zapowiedziami, kasy fiskalne online mają zadebiutować na polskim rynku w drugiej połowie 2018 roku. Ich pojawienie się będzie związane z wieloma zmianami w przepisach, m.in. z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług oraz nowym Rozporządzeniem w sprawie kryteriów technicznych. Dziś natomiast chcielibyśmy omówić najważniejsze funkcje kas rejestrujących online, o których wiadomo już teraz.

Transmisja danych do CRK

Wśród mnóstwa informacji na temat nowych kas fiskalnych, najczęściej można przeczytać lub usłyszeć, że urządzenia online będą się wyróżniały przede wszystkim współpracą z Centralnym Repozytorium Kas. W ramach takiego połączenia wspomniane modele zaczną transmitować dane dotyczące m.in. rejestrowanych transakcji sprzedaży czy wykonywanych przeglądów technicznych. Kasy fiskalne online przyczynią się więc do zdecydowanego uszczelnienia polskiego systemu podatkowego. CRK będzie bowiem narzędziem, które pozwoli nie tylko na gromadzenie informacji z urządzeń nowego typu, ale także na analizowanie tych danych. Organy skarbowe znacznie szybciej wyłapią więc wszelkiego rodzaju nieprawidłowości.

Emitowanie papierowych i elektronicznych paragonów

Nie jest prawdą, że kasy fiskalne online przestaną wystawiać papierowe paragony dla klientów. Takie dokumenty nadal będą stanowiły podstawę przy prowadzeniu ewidencji przy zastosowaniu urządzeń rejestrujących. Równocześnie jednak, każda kasa online umożliwi przedsiębiorcy zrealizowanie paragonu fiskalnego także w formie elektronicznej. Cyfrowy dokument zostanie później przesłany klientowi na wskazany adres e-mail (przy użyciu zabezpieczonego systemu dystrybucji). Co więcej, na każdym e-paragonie będzie musiał się znaleźć kod QR. Pozwoli on później na szybkie zidentyfikowanie podatnika, który wystawił konkretny dokument.

Połączenie z terminalami płatniczymi

Współpraca kasy fiskalnej online z terminalem płatniczym nie będzie oczywiście nowością. Dzisiejsze urządzenia rejestrujące również zapewniają takie połączenie. Wiadomo jednak, że nie zawsze taka współpraca jest możliwa. Pisząc wprost, nie każda kasa fiskalna gwarantuje obecnie wymianę danych z terminalem do kart płatniczych. W systemie online sytuacja ta ulegnie znaczącej poprawie. Każda kasa nowego typu będzie mogła łączyć się nie tylko z CRK, ale także z terminalem płatniczym. Wszystko za sprawą ujednolicenia interfejsów i protokołów komunikacyjnych, które służą do transmitowania informacji.

1 Comment

  1. SoWhat
    17 czerwca, 2018

    mnie interesuje przede wszystkim jedno: jak najwięcej szczegółów w kwestii przypadku, gdy dochodzi do problemów z internetową transmisją danych…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *