Podstawowe różnice pomiędzy kasami i drukarkami fiskalnymi

Różnice między kasami i drukarkami fiskalnymi

Można chyba zaryzykować stwierdzenie, że podstawową kwestią przy wdrażaniu technologii sprzedaży w firmie jest wybór pomiędzy kasą a drukarką rejestrującą. Obydwa rodzaje urządzeń zagwarantują oczywiście dopełnienie formalności, które wiążą się z rejestrowaniem obrotu i wydawaniem paragonów fiskalnych. Kasy i drukarki rejestrujące działają jednak w różny sposób oraz często oferują innego rodzaju funkcjonalności i parametry użytkowe. Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o tych technologiach sprzedaży?

Co wyróżnia kasę fiskalną?

W przypadku każdej kasy fiskalnej kluczowe jest to, że urządzenie tego typu może pracować w firmie całkowicie samodzielnie. Innymi słowy, wspomniana technologia sprzedaży nie musi być stale podłączona np. do laptopa lub terminala komputerowego typu POS. Taka współpraca jest oczywiście możliwa i nawet często spotykana w wielu współczesnych działalnościach gospodarczych, ale nie obowiązkowa.

Kolejnym wyróżnikiem większości kas fiskalnych, które są aktualnie dostępne na rynku, jest obecność programowalnej klawiatury. Takie rozwiązanie pozwala użytkownikowi na skonfigurowanie trybu szybkiej sprzedaży popularnych produktów i usług. Co ciekawe, skróty klawiszowe można też wykorzystać do bezpośredniego wywoływania często używanych funkcji danej kasy fiskalnej, np. wykonania raportu dobowego.

Jak działa drukarka rejestrująca?

W skrócie można napisać, że sposób działania drukarki fiskalnej, w porównaniu z omówioną przed chwilą kasą rejestrującą, jest zdecydowanie bardziej skomplikowany. Tego typu urządzenie musi bowiem stale współpracować zarówno z komputerem, jak i oprogramowaniem sprzedażowym. Drukarka fiskalna nie jest więc technologią samodzielną. Dlaczego w takim razie najczęściej spotkamy ją w większych działalnościach gospodarczych? Ponieważ pomimo pewnych „ograniczeń technicznych”, drukarka rejestrująca zaoferuje wyższe parametry techniczne. Największą różnicę w porównaniu z kasami fiskalnymi widać w przypadku bazy towarowej. Produkowane obecnie modele drukarek zapewniają bowiem obsługę co najmniej 100 000 pozycji PLU, które zostaną wcześniej zdefiniowane w programie sprzedażowym. Co więcej, przy zastosowaniu takiej technologii można często wystawiać nie tylko paragony, ale także faktury VAT.

Wybór odpowiedniego modelu

Kiedy przedsiębiorca dojdzie już do ostatecznych wniosków i zdecyduje, jakiego rodzaju technologia sprzedaży powinna pojawić się w jego firmie, niezbędne okaże się wybranie odpowiedniego modelu. A pod tym względem polska branża fiskalna ma do zaoferowania szereg ciekawych rozwiązań dla handlu oraz usług. Krajowy rynek jest pełen kas i drukarek rejestrujących, które różnią się zarówno parametrami, jak i funkcjami. W związku z tym, podatnik nie powinien mieć problemu z wyborem urządzenia spełniającego wszystkie oczekiwania konkretnej działalności gospodarczej.

Warto też zwrócić uwagę na to, że poszczególne modele charakteryzują się innymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. W tym przypadku chodzi w szczególności o gabaryty kas i drukarek oraz ich odporność na uszkodzenia czy zalanie. W niektórych firmach takie parametry fizyczne okażą się naprawdę istotne.

1 Comment

  1. fabian
    9 kwietnia, 2018

    ja jakoś od początku bardziej skłaniałem się w kierunku kas fiskalnych…i już tak pozostało 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *