Nietypowy przykład znanych urządzeń peryferyjnych – waga etykietująca

Waga elektroniczna z mechanizmem drukującym etykiety

Dużo się mówi o kasach i drukarkach fiskalnych – ze względu na ich „wymiar prawny”, a także różnorodność, sprzyjającą prowadzeniu odmiennych działalności handlowo-usługowych. Ale jeśli chodzi o drugi z wymienionych aspektów, to tutaj równie istotną rolę odgrywają urządzenia peryferyjne. Na przykład wagi elektroniczne, które w „swych szeregach” mają naprawdę ciekawe rozwiązania. Dziś właśnie o jednym z nich.

Choć w świecie technologii sprzedaży kasy i drukarki rejestrujące zajmują dość ważne miejsce (jeśli nie najważniejsze), to najczęściej w przedsiębiorstwach nie działają w pojedynkę. Wspomagane są one zazwyczaj przez urządzenia peryferyjne – stworzone do zadań specjalnych, których wymaga przebieg transakcji czy obsługa klienta w danej firmie. Jednymi z popularniejszych rozwiązań w tym segmencie są wagi, które mają za sobą naprawdę ciekawą historię. Co ciekawe, współcześnie posiadają niezaprzeczalnie nowoczesny wymiar i potrafią się w znacznym stopniu różnić, czego dowodzi chociażby ich jeden konkretny model. Mianowicie – waga etykietująca. Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Waga elektroniczna w rozmaitych wydaniach

Ten, kto uważa, że „wagi służą do ważenia” i niczym szczególnym się ani nie odznaczają na tle innych technologii sprzedaży, ani nie różnią między sobą – jest po prostu w błędzie. Prawdę mówiąc, dość wiele branż i rodzajów działalności potrzebuje takich urządzeń peryferyjnych bądź może z nich skutecznie skorzystać. Jednak, jak dobrze wiemy, przedsiębiorstwa te potrafią nie nieraz naprawdę odmienne. A co za tym idzie – odmienne są ich potrzeby i oczekiwania. Dlatego na rynku dostępne są rozmaite modele wag elektronicznych, zdolne odpowiedzieć na różne wymagania biznesowe. Tak jest chociażby z szalkami ważącymi, urządzeniami platformowymi czy tymi przeznaczonymi do zabudowy, tak też jest z wagami etykietującymi. Kiedy są wdrażane ostatnie z wymienionych?

Najczęściej spotkamy je w rozbudowanych punktach handlowych, jak supermarkety i hipermarkety, które – poza sporą przestrzenią i dużym natężeniem ruchu – charakteryzują się bogatym asortymentem, a w tym oczywiście ofertą produktów sprzedawanych na wagę. To właśnie w tych działach powstają stanowiska samoobsługowa, na których umieszczane są wagi etykietujące. Dlaczego w ten sposób? Aby to wyjaśnić, trzeba powiedzieć kilka słów o specyfice wspomnianego urządzenia oraz jego wykorzystaniu.

Zważ to sam – cechy i obsługa urządzenia peryferyjnego

Poza typowymi i częstymi rozwiązaniami (jak np. zakresy, klawiatura, wyświetlacze itp.) waga etykietująca ma jeszcze inne. Po pierwsze – określoną liczbę pozycji towarowych do zaprogramowania. Po drugie – mechanizm drukujący, wystawiający skonfigurowane wcześniej etykiety. Czemu służą te funkcjonalności? Każdy klient samodzielnie odmierza wybraną ilość danego produktu, umieszcza ją w torebce i dokonuje pomiaru masy. Następnie wybiera właściwą pozycję towarową z listy, a urządzenie drukuje stosowną etykietę. Czyli zawierającą wszystkie niezbędne informacje, takie jak nazwa produktu, cena za 1 kilogram, zważona ilość i wyliczona kwota należna, oraz kod kreskowy. Tak przygotowany, spersonalizowany towar można następnie zeskanować tak jak inne, stojące na półce, posiadające ustandaryzowaną masę. Dzięki temu nabywca ma większą kontrolę nad tym, ile czego kupuje, zaś sama obsługa klientów w kasie idzie znacznie sprawniej.

1 Comment

  1. Adrianna
    13 września, 2018

    Ciekawa technologia! ale jednak do mojego małego punktu handlowego raczej zbyteczna 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *