Wagi elektroniczne dla logistyki – modele platformowe, etykietujące i proste

Wybór wagi elektronicznej dla logistyki

Przedsiębiorstwa zajmujące się transportem i logistyką, chcąc sprostać wysokim oczekiwaniom swoich klientów (biznesowych i indywidualnych), stawiają obecnie na różnego rodzaju rozwiązania technologiczne, które automatyzują wykonywanie zadań firmowych. Współcześnie w działalnościach tego typu często można spotkać np. wagi elektroniczne. O jakiego typu urządzeniach konkretnie mowa? Wagi elektroniczne wykorzystywane w logistyce to m.in. modele platformowe (pomostowe), etykietujące oraz proste.

Dlaczego rodzaj urządzenia ważącego jest istotny?

Przedsiębiorcy poszukujący wag elektronicznych dla logistyki z pewnością spotkają się z szerokim wyborem takich urządzeń. Co więcej, modele dostępne w ofertach producentów i dealerów są dzielone na różne kategorie. Dzięki temu przedsiębiorca może dużo łatwiej znaleźć rozwiązanie technologiczne, które spełni oczekiwania działalności zajmującej się transportem czy logistyką. W większości przypadków już sam rodzaj wagi elektronicznej daje bowiem odpowiedź na pytania dotyczące parametrów i funkcji poszczególnych urządzeń. Przykładowo: zupełnie różne rozwiązania zaoferują urządzenia etykietujące oraz platformowe.

Wagi platformowe – najważniejsze informacje

Omawianie wybranych przez nas rodzajów wag dla logistyki zacznijmy od urządzeń platformowych. Warto pamiętać, że modele z tej grupy bywają również nazywane pomostowymi. A co konkretnie je wyróżnia? Wagi platformowe są pod wieloma względami przystosowane do wykonywania precyzyjnych pomiarów masy w przypadku dużych i ciężkich obiektów. Wynika to przede wszystkim z wysokich zakresów ważenia, które są obsługiwane przez takie urządzenia. Dla wielu współczesnych wag platformowych tryb pracy do 150 lub do 300 kg to po prostu standard. Ponadto, modele z omawianej przez nas grupy posiadają zazwyczaj solidnie wykonane, obszerne szalki ważące (przeważnie ze stali nierdzewnej). Dzięki temu umożliwiają wygodną obsługę dużych obiektów, a równocześnie cechują się zwiększoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Co charakteryzuje modele ważąco-etykietujące?

Wagi z tego segmentu produktowego łączą w sobie funkcjonalność pomiarową (w różnych zakresach) oraz możliwość szybkiego wydruku etykiet. Wszystko to jest zamknięte w jednej obudowie, zazwyczaj wraz z rozbudowaną klawiaturą mechaniczną oraz podświetlanymi ekranami. Całe rozwiązanie pozwala więc nie tylko na ważenie różnych obiektów, ale także na wystawianie wydruków z informacjami na ich temat, np. z nazwą danej pozycji i datą wykonania pomiaru. Wśród wag etykietujących dla logistyki wyróżnić można także tzw. modele multimedialne. One również posiadają wbudowane mechanizmy drukujące, jednak ich obsługa odbywa się z poziomu kolorowego panelu dotykowego, np. 10- lub 15-calowego. Co więcej, ważną cechą każdej wagi etykietującej jest obsługa zróżnicowanych interfejsów komunikacyjnych. Większość modeli posiada m.in. port Ethernet, który zapewnia transmisję danych w ramach firmowej sieci LAN.

Wagi proste to również propozycja dla logistyki

Waga prosta, zgodnie ze swoją nazwą, to podstawowa propozycja dla wielu działalności gospodarczych. Urządzenie tego typu znajdzie również zastosowanie w firmach świadczących usługi z zakresu transportu i logistyki. Sama w sobie waga prosta zagwarantuje przede wszystkim wykonywanie precyzyjnych pomiarów masy w wybranych zakresach. Przy zamawianiu takiego urządzenia można bowiem często wybrać wariant obsługujący konkretne limity pomiarowe, np. 6/15 kg z dokładnością 2/5 g. Wagi proste dla logistyki oferują także korzystanie z przydatnych funkcji, np. automatycznego wyzerowania szalki, tarowania czy uśrednienia pomiaru. Dodatkowo, niektóre modele z tej kategorii wyróżniają się zwiększoną wytrzymałością i szczelnością – posiadają wzmocnione obudowy ze stali nierdzewnej.

1 Comment

  1. waldek
    28 marca, 2021

    dobre zestawienie! sam korzystam często w firmie w której pracuję z wagi platformowej dobrej klasy i wydaje mi się, że to urządzenie jest nie do zajechania 😀

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *