Mobilne kasy fiskalne – w teorii i w praktyce

Czym są mobilne kasy fiskalne?

Niewielkie urządzenia fiskalne, przy użyciu których można m.in. wystawiać paragony i prowadzić ewidencję, cieszą się coraz większym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców. Podczas poszukiwania takich modeli u dystrybutorów technologii sprzedaży można jednak trafić na tzw. mobilne kasy rejestrujące. Czy to oznacza, że takich urządzeń nie da się np. wdrożyć w placówkach stacjonarnych? Nic bardziej mylnego…

Różne kategorie urządzeń fiskalnych

Branża fiskalna, podobnie jak wiele innych sektorów IT, wprowadza pewne kategoryzacje dla swoich produktów. Z jednej strony, pozwala to na uporządkowanie informacji i ułatwia odnalezienie odpowiednich rozwiązań, a z drugiej – czasami może wprowadzać pewne zamieszanie i mylne interpretacje. Dlatego spieszymy z wyjaśnieniami… To, że jakaś kasa fiskalna jest zaliczana do grona przenośnych technologii sprzedaży, nie oznacza wcale, iż można ją stosować wyłącznie w pracy mobilnej. Taka kategoryzacja służy raczej podkreśleniu niewielkich gabarytów, małej wagi oraz wygody pracy. Czyli cech, które praktycznie od zawsze są przypisywane urządzeniom mobilnym. Niemniej, wspomniane udogodnienia mogą się przecież okazać istotne także podczas pracy stacjonarnej. A już zwłaszcza w przypadku mniejszych placówek handlowych bądź usługowych.

Moc parametrów, bogactwo funkcji

Za wdrażaniem kas mobilnych przemawia nie tylko odmieniana przez wszystkie przypadki wygoda pracy. W wielu przypadkach takie urządzenia oferują również dobre parametry techniczne oraz zaawansowane funkcje. W przeważającej liczbie modeli znajdziemy zarówno moduły elektronicznej kopii paragonów, jak i klawisze funkcyjne, podświetlane wyświetlacze, proste w obsłudze mechanizmy drukujące, różnorodne interfejsy komunikacyjne czy wydajne akumulatory. Powszechna miniaturyzacja wielu urządzeń doprowadziła więc do tego, że wybierając kasę mobilną, nie musimy wcale zrezygnować z wszechstronnej obsługi klientów.

Kasa mobilna a przepisy fiskalne

W polskich przepisach fiskalnych nie znajdziemy zbyt wielu wzmianek na temat mobilnych kas rejestrujących. Nie oznacza to jednak, że takie urządzenia są całkowicie pomijane przez ustawodawcę. W ich przypadku obowiązują oczywiście ogólne zasady prowadzenia ewidencji, zapisane w ustawie o podatku od towarów i usług oraz wielu Rozporządzeniach. Warto tu jednak przywołać jeden z konkretnych przepisów fiskalnych, związany z programowaniem nagłówka, który pojawia się później na paragonie. Zgodnie z Rozporządzeniem MF z 14 marca 2013 roku, trzeba tam umieścić m.in. „imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, a dla sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych – adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika”. Co więcej, dobrą praktyką jest umieszczenie obok dopisku o treści „Kasa mobilna”.

1 Comment

  1. tizzianno
    29 stycznia, 2019

    osobiście korzystam z kasy elzab k10 i jestem z niej MEGA zadowolony. wg mnie raczej najlepsza kasa mobilna na rynku, nadal!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *