Krótkie, fiskalne podsumowanie 2020 roku – nowe urządzenia i wymiana kas

Branża fiskalna i przepisy w 2020 roku

Co prawda rok 2020 jeszcze się nie skończył, ale chyba możemy już pozwolić sobie na krótkie podsumowanie mijających 12 miesięcy. Wszyscy zdajemy też sobie sprawę z tego, jakie wydarzenia ostatnimi czasy całkowicie zdominowały każdy aspekt naszego życia – również ten biznesowy, technologiczny czy nawet fiskalny. Ponadto, w mijających roku mieliśmy do czynienia z kilkoma ciekawymi premierami na rynku technologii sprzedaży. I o nich też wspomnimy w dzisiejszymi wpisie.

Wymiana kas offline na online – przesunięcie terminów

Obowiązkowa wymiana kas fiskalnych offline na online to ostatnimi czasy bez wątpienia temat numer jeden w branży technologii sprzedaży. Pierwotne założenia były takie, że cały proces zastępowania „starych” urządzeń w wybranych działalnościach gospodarczych zakończy się w 2020 roku. Dziś już wiemy, że na skutek epidemii koronawirusa doszło do przesunięcia obowiązujących terminów o 6 miesięcy. W rezultacie, wymiana kas fiskalnych została częściowo przeniesiona na 2021 rok.

Nie oznacza to jednak, że w mijających 12 miesiącach przedsiębiorcy nie zastępowali swoich urządzeń rejestrujących. Do końca 2020 roku z kas fiskalnych online muszą przecież zacząć korzystać podatnicy działających w branży gastronomicznej i hotelarskiej, jak również właściciele firm zajmujących się m.in. sprzedażą węgla. Można więc napisać, że obecnie jesteśmy w samym środku procesu wymiany kas fiskalnych. Warto też podkreślić, że ustawodawca nie planuje kolejnego przesunięcia wprowadzonych terminów. W związku z tym, oficjalnie obowiązkowa instalacja kas online w wybranych branżach zakończy się w czerwcu 2021 roku.

Jakie technologie sprzedaży zadebiutowały na rynku w 2020 roku?

Lista premier w 2020 roku, jeśli idzie o technologie sprzedaży, z pewnością nie będzie tak obszerna, jak w 2019. Bezpośrednio po wprowadzeniu systemu fiskalizacji online mieliśmy bowiem do czynienia z prawdziwym wysypem nowych kas oraz drukarek rejestrujących, które zapewniają m.in. transmitowanie danych do Centralnego Repozytorium Kas. Mijające 12 miesięcy można więc uznać za stopniowe, spokojne wręcz uzupełnianie ofert producentów, importerów oraz dealerów technologii sprzedaży.

Z głośniejszych premier urządzeń dla handlu bądź usług, w 2020 roku do dystrybucji na polskim rynku fiskalnym trafiły m.in. Posnet Bingo Max Online (kasa rejestrująca), Posnet Netpay (terminal płatniczy), Novitus Link Online (kasa rejestrująca) oraz Novitus Nano II Online (również kasa rejestrująca). Można chyba śmiało założyć, że wspomniane urządzenia znalazły już wielu szczęśliwych nabywców.

 

Korzystając z okazji, dziękujemy również wszystkim wiernym czytelnikom za odwiedzanie naszego bloga w 2020 roku. Bez Waszej aktywności tworzenie treści na panparagon.eu nie miałoby większego sensu!

1 Comment

  1. Natan
    29 grudnia, 2020

    Ehh to nie był łatwy rok… ciekawe co przyniesie kolejny, w kwestiach fiskalnych i biznesowych…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *